1 lutego, 2014

Alchemia miłości do jedzenia wg Taste Affair

Zaczynamy nowy dział tematyczny. Będzie on oczywiście związany z jedzeniem. Tym razem zajmiemy się nim w szerszym, może nawet metafizycznym kontekście. Rozłożymy na czynniki pierwsze popularne dania, wyjaśnimy obco brzmiące nazwy, zagłębimy się w świat aromatów. Pozwolimy sobie i wam głębiej przeżywać odwieczny romans z jedzeniem.

Czy zdarzyło się wam dostać menu pełne obcobrzmiących słów, potraw, których składu nie potrafiliście ocenić? Na pewno nie raz. A może ukradkiem googlowaliście na smartfonach, cóż to takiego jest ceviche, confit, rosti, juka, buffalo czy ossobuco? Te i im podobne nazwy coraz częściej można spotkać w knajpianych menu. Brzmią fajnie, brzmią modnie, brzmią wyszukanie, najczęściej są po prostu niezbędne. Nie zmienia to faktu, że nie znając ich znaczenia, mamy problem.

Jeżeli nie wiemy, co kryje się pod tajemniczym słowem pad thai, wybierzemy coś o bardziej przystępnej naszej percepcji nazwie, zadowalając się tym, co już znamy. Ciężko bowiem ryzykować, nie umiejąc ocenić, czy dana potrawa będzie nam w ogóle smakować. A może chcielibyśmy spróbować czegoś nowego? Wstyd przyznać się do niewiedzy. Ryzykować? Po co? Można śledzić nasz dział blog – we wpisach oznaczonych Alchemia Taste Affair będziemy systematycznie przybliżać wam to, co być może już znacie, ale nie wiedzieliście, że tak się nazywa.

Macie jakieś preferencje od czego powinniśmy zacząć? Śmiało! :)

 

Foto: cogdogblog, Flickr.com [CC]

 

Przeczytaj też koniecznie o:

        »  La Cantina
        »  Duchnicka Wine & Food
        »  Curry House, czyli Indie na Bielanach
        »  Restro – najlepsze lunche w Warszawie
        »  Pasta
Watch Below Her Mouth (2017) Full Movie Online Streaming Online and Download

  • Wykop
  • Blip
  • Flaker
  • Pinger
  • Reddit
  • Tumblr
  • Dodaj do ulubionych
  • Drukuj


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *