13 lutego, 2014

Alchemia Taste Affair – Crumble

W pierwszej merytorycznej odsłonie alchemicznych wrażeń zapoznamy się bliżej z CRUMBLE. Cóż to jest i z czym to się je? Gotowi, start!

 

Na pozór dość łatwe – bo tłumaczone z angielskiego crumble to po prostu kruszonka. I tego się trzymajmy. Jako że kruszonka to pokruszone ciasto, kojarzy nam się głównie z daniami na słodko, głównie przez naszą ukochaną szarlotkę. Nic bardziej mylnego. Crumble występować może w dwóch odsłonach: słodkiej lub pikantnej. Pod kruchym ciastem zaś kryją się w zależności od wersji owoce lub warzywa. Danie jest banalnie proste, nie powinno być wiec w knajpie drogie. Ważne, by było podane na ciepło.

Crumble wzięło się z Wielkiej Brytanii. Swoją kruchość zawdzięcza połączeniu odpowiednich składników: mąki i masła (lub innego tłuszczu). Zero jajek, zero siemienia, nic, co pomogłoby się ciastu trwale zlepić. Z podobnego ciasta powstają kruche spody tart, tartinek i quische’ ów (różnią się tylko sposobem wypiekania).

W crumble nie ma spodu. W żaroodpornym naczyniu układa się owoce lub warzywa, przykrywa je delikatnie ciastem i zapieka kilkanaście minut w wysokiej temperaturze. Można wcześniej przygotować oddzielnie ciasto oraz wsad i połączyć je dopiero do zapieczenia. Oszczędność składników tłumaczyć może czas wymyślenia tego dania – okolice II Wojny Światowej, kiedy to z powodu reglamentacji zwyczajnie wszystkiego brakowało. Czyli można rzec, że crumble to taki brytyjski wynalazek, niczym u Włochów pizza.

W zależności od tego, co zamierzamy kruszonką ozdobić, do mąki i masła dodajemy cukier lub sól i inne przyprawy, uzyskując jej słodką lub słoną wersję. Zdecydowanie bardziej znana jest pierwsza odmiana. Crumble powinno łączyć słodkie (ciasto) z kwaśnym (owoce), dlatego w wersji deserowej kruszonka przyozdabia najczęściej duszone owoce, takie jak brzoskwinie, nektarynki, śliwki, jabłka, czy jeżyny. Jej nazwa łączy się z tym składnikiem, którego pokrywa i tak mamy na przykład Crumble Jabłkowe, Crumble Rabarbarowe itd. Owoce dusi się w ich soku lub alkoholu, dodając do tego cukru. Dlatego słodkie crumble jest rzeczywiście słodkie. Jeżeli dodamy więcej cukru do ciasta, nie przesadzajmy z cukrem do owoców i na odwrót. Na wierzchu często deser ozdabia się bitą śmietaną lub lodami. 

Do wersji pikantnej często zamiast cukru dodaje się także… żółty ser – brzmi bosko?! A pod taką kruszonką dowolność składników: mięso, warzywa i koniecznie sos.

W bardziej dietetycznej odmianie można kruszonkę wykonać z prażonych migdałów i innych orzeszków. W wersji fast zamiast wyrabiać i piec ciasto można użyć pokruszonych ciasteczek lub płatków owsianych, no ale to już przecież nie to samo.

IMG_2166

Zdj. Crumble ze śliwkami na wiśniówce podawane w Veg Deli. Na recenzję musicie chwilę poczekać, musimy zrobić drugie podejście ;)

 

Przeczytaj też koniecznie o:

        »  La Cantina
        »  The Mexican
        »  TOP SECRET – informacje ściśle tajne
        »  Pochwała Niekonsekwencji
        »  Alchemia Taste Affair – Crumble
  • Wykop
  • Blip
  • Flaker
  • Pinger
  • Reddit
  • Tumblr
  • Dodaj do ulubionych
  • Drukuj


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *