24 grudnia, 2013

Czego życzy nam wigilijne jedzenie?

Dlaczego właściwie na wigilijnym stole musi się pojawić 12 potraw? Dlaczego akurat takie? Skąd w ogóle ta tradycja? No i co się stanie, jeżeli jej nie dotrzymamy? Czyli chwilę o świątecznych tradycjach i przesądach związanych z jedzeniem.

Dlaczego na wigilijny stół przygotowujemy 12 dań? Bo tylu było apostołów. Jezus zasiadał do wieczerzy z 12 apostołami, stąd na naszych stołach znajduje się tradycyjnie w Wigilię 12 dań. W niektórych rejonach Polski przyjmuje się jeszcze tłumaczenie, związane z liczbą miesięcy. Według wierzeń naszych przodków zaś, liczba 12 przynosiła szczęście – jest ona symbolem bogactwa. Takie przekonanie wzięło się być może z tego, że  kiedyś liczba dań na stole bywała nieparzysta: podawano ich 7 (jak dni tygodnia), 9 (jak liczba chórów anielskich) lub 11, a na 12 potraw na stole mogli pozwolić sobie tylko najzamożniejsi.

Sama tradycja wigilijnej wieczerzy narodziła się w Polsce w XVIII wieku. W jego drugiej połowie zaczęto dzielić się w jej trakcie opłatkiem, symbolizującym chleb powszedni, jakim należy dzielić się z bliźnimi. To tyle jako tło, bo przecież o jedzeniu ma być mowa :). Co powinno pojawić się na wigilijnym stole? Wszystko zależy od regionu. Każdy ma dziś swoją tradycję, ważne jest natomiast, by potraw było rzeczywiście 12 i miały one w sobie konkretne składniki, które zwiastują szczęście, dobrobyt oraz mają chronić rodzinę przed duchami i nieszczęściami. Do najczęściej pojawiających się potraw należą:

 1. Barszcz z uszkami
 2. Karp z ziemniakami
 3. Śledzie
 4. Kasza i suszone grzyby
 5. Fasola i suszone śliwki
 6. Kluski z makiem
 7. Kompot z suszonych owoców
 8. Pierogi z kapustą i grzybami
 9. Piernik
 10. Makowiec
 11. Zupa grzybowa z łazankami
 12. Kapusta z grzybami/grochem

Na dawnych kresach, jako alternatywę dla makowca czy klusek z makiem podaje się kutię. To połączenie ziaren pszenicy, maku, miodu i bakalii.

Każda z wymienionych potraw jak wspomnieliśmy ma swoje znaczenie symboliczne. Ryba to płodność i nowe życie. Mak i orzechy to dobrobyt tak, jak i pierniczki, w skład których wchodzi miód – złoty napitek. Co ciekawe, nawet kształt pierników ma w sobie ukryte znaczenie:  choinki zwiastują płodność, koła – słońce i radość, a dzwoneczki powinny odpędzać złe duchy (jak suszone śliwki czy mak, którego nie mogło zabraknąć, bo mogłoby to sprowadzić nieszczęście na domostwo!). Kapusta z kolei kojarzyła się z siłami witalnymi i odradzaniem na wiosnę, a buraki… wierzono, że dają siłę i urodę. No i jest jeszcze opłatek – miłość i pojednanie z bliźnimi.

Sporo składników wieczerzy ma nas chronić przed zmarłymi. Nie jest to przypadek – dawniej sądzono, że w Wigilię zmarłe dusze przybywają odwiedzić swoich bliskich, ukazują się tegoroczni zmarli, a przechodni wędrowiec może okazać się duchem lub… diabłem. Zwłaszcza, jeżeli zasiądzie przy stole jako 13 osoba. Bo i osób przy stole powinno być 12, ostatecznie jakakolwiek liczba, ale parzysta, bo inaczej jednemu z uczestników wieczerzy grozi w niedługim czasie śmierć. Drastycznie, ale przecież o to chodzi w mitach ;). Zabawne może się wydawać to, że przed zajęciem miejsca przy stole dmuchano na siedzisko i przepraszano cicho, gdyby przypadkiem usiadło się na zajęte przez gościa z zaświatów miejsce. By duchów nie przestraszyć przez cały dzień obowiązywał zakaz plucia, rąbania drewna i… szycia.

A oto kilka wróżb związanych z jedzeniem:

W tym świątecznym duchu, chcieliśmy życzyć Wam udanych wieczerzy, bez dławiących ości, gości z zaświatów, niestrawności oraz szczęśliwego kolejnego roku w zdrowiu i dobrobycie. Niech w Waszych portfelach nie zabraknie gotówki, byście mogli odwiedzać z nami jak najwięcej knajp. Tego sobie i Wam życzymy my – Magda i Grzesiek, Taste Affair.

783d80312444bfe1757e98fde4e5-post

 

  Źródła zdj.: www.piccsy.com/mistymorrning

 

Przeczytaj też koniecznie o:

        »  Watch Full Movie Have Fun, Vasya! (2017)
        »  Dos Tacos – na drugie mam salsa
        »  Watch Full Movie Online And Download USS Indianapolis: Men of Courage (2016)
        »  Marrakesh Café
        »  Watch Full Movie Streaming And Download The Outcasts (2017) subtitle english
 • Wykop
 • Blip
 • Flaker
 • Pinger
 • Reddit
 • Tumblr
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *